Mintegy kétezer diák vett részt öt nap alatt az Elmondjuk, hogy tudd! elnevezésű rendhagyó történelemórákon a Terror Háza Múzeumban.
A tanulók az egész országból - Nyíregyházáról, Mezőberényről, Szigetszentmiklósról, Kisújszállásról, Üllőről, Dunaújvárosról, Esztergomról, Budaörsről, Monorról -, valamint budapesti általános- és középiskolákból érkeztek - mondta Tallai Gábor, a Terror Háza Múzeum programigazgatója kedden az MTI-nek.
Az október 15. és 17. között, valamint október 22-én napközben, 10-től 17 óráig tartott ingyenes, ismeretterjesztő előadások témája ezúttal a 30 éve szabadon emlékév jegyében a rendszerváltoztatást, a harminc évvel ezelőtt történt eseményeket járta körül. A Terror Háza Múzeum történészei többek között a rendszerváltoztatás jelképeiről, a temesvári 1989-es véres forradalomról, a Páneurópai Piknikről, a megszálló szovjet csapatok kivonásáról, a rendszerváltoztatást megelőző változásokról és az első szabad választásokról tartottak előadásokat a történelem iránt érdeklődő felsősöknek és gimnazistáknak.
Tallai Gábor megjegyezte: a harminc évvel ezelőtti eufórikus eseménysorozat emléke napjainkra mintha fakulni kezdett volna, ez ellen is próbálnak hatni.
"Nem tartható az a nyugat-európai narratíva, amely szerint a szabadság külső geopolitikai tényezők, a Szovjetunió összeomlása miatt a térség népeinek ölébe hullott. Magyarországban, illetve Lengyelországban, Csehszlovákiában, Romániában és másutt is számos antikommunista hőse volt a rendszerváltoztatásnak. A rendhagyó történelemórákkal is hangsúlyozni akarjuk, hogy ezért a szabadságért megküzdöttünk, százezres tüntetések zajlottak, miközben az emberek nem tudhatták, ennek mi lesz a következménye" - fejtette ki a programigazgató.
A mostani rendhagyó történelemórákhoz is kapcsolódva hétfőn elindult a Budapest 1956 applikáció, amely a kiterjesztett valóság alkalmazásával, interaktív elemekkel és korabeli dokumentumokkal mutatja be a forradalom és szabadságharc eseményeit. "A magyar és angol nyelvű alkalmazás segítségével a fontos helyszíneihez lehet eljutni, ahol korabeli filmek, körpanorámás látképek, animált figurák és számos feladat felhasználásával lehet teljesebb képet kapni a történtekről".
A múzeumban már tíz éve szervezünk rendhagyó történelemórákat, ezeken húszezer diákot fogadtak. Tallai Gábor elmondta, hogy minden évben legalább két alkalommal, egyenként három-négy napon át zajlanak ilyen órák, a kommunizmus áldozatainak emléknapjához, február 25-höz, illetve 1956 októberének évfordulójához időzítve. A sorozat tovább folytatódik.
Szintén az emlékévhez kapcsolódva a 30 éve szabadon című tablókiállítás a nap bármely időszakában ingyenesen megtekinthető a Terror Háza Múzeum előtt.