2024.11.05, Kedd

Új esély - albérlettel és oktatással segítik az utcán élőket Székesfehérváron

szekesfehervar.hu

2018.08.28. 19:01

A Székesfehérvári Kríziskezelő Központ Új esély programjának a célja, hogy közel 30 hajléktalan ember számára lakhatást biztosítson, és ezzel elősegítse társadalmi és munkaerő-piaci visszailleszkedésüket. A programra több mint 205 millió forintot költenek.

A programot ismertető sajttájékoztatón Zsabka Attila, az intézmény vezetője arról is beszélt, hogy a hajléktalanság oka több tényező egymást erősítő hatásaként jön létre a legtöbbször. "A személyes okok közé sorolhatjuk például a fizikai és mentális betegségeket, a rossz családi kapcsolatokat, a függőségi problémákat és a súlyos életvezetési nehézségeket is. Ezeket a problémákat komplex szakmai támogató háttér nélkül a célcsoport már nem tudja kezelni, azonban ezek az összetett pszichológiai és orvosi kezelések önmagukban nem túl hatékonyak szociális kapcsolatok és erőforrások, támogatások nélkül. Erre nyújthat megoldást az „ÚJ ESÉLY” program, melynek keretében 27 fő hajléktalan társadalomba való reintegrációját tűzte ki célul a központ."

A támogatási időszak 31 hónapja alatt a cél, hogy a programba felvételt nyert – tartósan az utcán vagy menedékházban élő – emberek számára azonnali lakhatási támogatást nyújtsanak.

A pályázat terhére négy albérletet tudunk finanszírozni, amelyek egyenként, a rezsivel együtt 130.000 forintba kerülnek, ezekben két-két embert, köztük párokat helyeztünk el. A Köfém munkásszállón, illetve a Kikindai úti átmeneti otthonban is többen laknak majd az első évben, illetve a Közgyűlés 4 önkormányzati bérlakás tekintetében döntött úgy, hogy az intézményünk kapja meg a bérlőkijelölési jogot, így ide is 8 embert tudunk költöztetni.” - mondta Zsabka Attila.

 

 

Ugyan a pályázat egyetlen indikátora a vendégéjszakák száma volt, melyből az intézmény a 31 hónap alatt, a 27 főre vetítve az éjszakák 70%-át vállalta, mégis a komplexitás miatt egyéb lehetőségeket is kínálnak a pályázóknak. Háztartási cikkeket, berendezési tárgyakat vásároltak az albérletekbe, minden résztvevő egy kis értékű mobiltelefont és SIM kártyát, illetve havi busz bérletet kapott. Lehetőség lesz futball és kézilabda mérkőzés látogatására és kirándulni is viszik majd őket.

Elkezdődött egy életvezetési tanácsadási tanfolyam, majd egy alapkompetencia-készségfejlesztési tanfolyamon vesznek részt, melyre épülve lehetőségük lesz elvégezni szakmásító képzéseket úgy mint, betanított festő-mázoló, kerti járdakövező, betanított takarító és a parkgondozó OKJ-s képzések.

A tréningeket és a szakmásitó képzéseket a SZGYF helyi szervezetével együttműködve végezzük, az elméleti és a gyakorlati oktatás nagy részének a Kríziskezelő Központ ad majd otthont. Itt tanulhatnak a festők és a járdakövezők is, akiknek a vizsgamunkájuk a központ két új parkolóhelyének lekövezése lesz.” – tette hozzá Zsabka Attila. Az oktatások 2019. szeptemberében érnek véget, kicsit több, mint egy évvel a program befejezése előtt. Az utolsó 14 hónap feladata a jelöltek munkába állítása mellett az, hogy azon az úton maradjanak, amelynek alapjait a program első évében közösen lerakták.

Az Európai Uniós társfinanszírozású, EFOP-1.1.4-16-2017-00011 jelű projekt 205,11 millió forintból valósul meg.

AktuálisSzékesfehérvárFejér megyemunkaerőpiachajléktalanoktatásalbérletesélySzékesfehérvári Kríziskezelő Központ