A kisebb településeken élők családjai kerültek a fókuszba a Demográfiai és Egészségpolitikai Konferencia ötödik állomásán.
A párkapcsolatok jó stresszoldó hatásától a tervezett és a megszülető gyermekek száma közötti eltérésig számos irányból tekintették át a hazánkban és egész Európában is súlyos gondot jelentő alacsony gyermekvállalási kedvet Kiskunmajsán a Demográfia-Egészségpolitika kerekasztalán.
Az immár ötödik alkalommal megrendezett esemény Kecskemét, Gyula, Szeged és Tusványos után látogatott el a Bács-Kiskun megyei városba egy kerekasztal-beszélgetéssel, melynek „A kistelepülésen élőkre is számítunk” alcímet adták.
Az eseményt megelőző sajtótájékoztatón Rávai Mónika alpolgármester fogadta a megszólalókat, majd Mák Kornél, a KDNP Bács-Kiskun megyei elnöke és Kecskemét alpolgármestere vette át a szót, aki elmondta: Kiskunmajsa után a Vajdaságban található Zentára, illetve Székesfehérvárra és Pécsre, majd Kassára, Kárpátaljára és Erdélybe is ellátogat a magyarságot támogató konferenciasorozat.
A végső alkalmat a Parlamentbe tervezzük
– tette hozzá.
Az alpolgármesterrel közösen társszervező Bártfai György professzor azt hangsúlyozta, hogy kifejezetten fontos a rendezvény témáinak nagy sajtónyilvánossága.
Minél szélesebb körbe ér el az üzenet, annál jobb a konferenciasorozat hatása
– fejtette ki.
A Szegedi Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának egyetemi tanára hangsúlyozta: nem jó hazánk demográfiai helyzete, sőt egész Európában hasonlóan rosszak a körülmények. Öt év alatt egy Szeged nagyságú városnyi ember tűnik el az országból a demográfiai folyamatok által – derült ki szavaiból.
Ez az az helyzet, amiért a konferencia szervezői összegyűltek, melynek javításához információt, tájékoztatást szeretnének adni azoknak. akik tudnak tenni a szituáció javításáért: a gyermeket kívánó fiatal pároknak, illetve azoknak a családoknak, ahol gondot jelent a megtermékenyülés.
A konferencia során többször felmerült az, hogy míg Magyarországon a demográfiai mutatók pozitívba fordításához szükséges számú gyermeket szeretnének szülni az anyák, addig az egyik probléma az, hogy túl hosszú ideig halogatják a terv megvalósítását. Mindeközben azonban a gyermekvállalásra készülő, de azt eltoló nők termékenysége csökken.
A sajtótájékoztatón Bártfai György kifejtette:
fontos, hogy maga a szülés is családbarát aktus legyen.
Hozzátette még: a nagyszülőket is meg kell említeni, akik fontos segítséget tudnak nyújtani a gyermekek felnevelésében.
Minden ember a biológiai halhatatlanságra törekszik, ezt a gyermekeink jelentik számunkra – fejtette ki a Diczfalussy alapítvány elnöke.
Mák Kornél ezt követően elmondta: az eredetileg egy konferenciára szervezett esemény az első, kecskeméti találkozón jött ihlettel vált rendezvénysorozattá miközben folyamatosan gyűltek a támogatók. A szervezésbe beszállt a Magyar Család és Nővédelmi Tudományos Társaság, a szegedi Gál Ferenc Főiskola; majd Kiss-Rigó László Katolikus püspök, illetve az SZTE Általános Orvostudományi Kara is támogatta a szervezésben az alapítókat.
Mire a konferenciasorozat végére jutunk, nagyon sokan leszünk, és pontosan ez a lényeg
– mondta el a szakpolitikus.
Mák Kornél hangsúlyozta még, hogy ugyan eddig nagyvárosokban járt a konferenciasorozat, azonban nem szabad szem elől veszíteni a vidéket. Az itt jelenlevő életforma a magyar demográfia alapkövét adta nagyon sokáig: ebben a társadalmi közegben a még az 1970-es évekig is a nagycsalád volt a természetes.
Az alpolgármester hangsúlyozta hogy a kormányzati támogatások mellett az orvostudomány, a pedagógia, a filozófia, a lélektan és a vallás is jelentős szerepet játszik a demográfiai helyzetre adott reakcióban. Szociális munkások, pedagógusok, orvosok töltik fel a konferenciák nézőtereit és több másik, praktikusabb szemléletű találkozó is elindult a Demográfia-Egészségpolitika eseménysorozat hatására – tette hozzá.
A gyermekvállalás- és családsegítő információk eljuttatása fontos nem csupán az orvosok és a szakemberek, hanem a család és a média irányába is. Ez nem túlbeszélt téma, csak akkor lesz itt változás, ha folyamatosan beszélünk a kérdésről. „Tedd a jót és beszélj róla” – idézte Varga László KDNP-alapítót Mák Kornél.
Bártfai György professzor a rendezvény végén kifejtette, hogy a vidéken pontosan a kis településszerkezetek miatt látszanak meg a problémák könnyebben. Az időskori elmagányosodás, illetve a települések elnéptelenedése is ilyen és fontos észben tartani azt, hogy a demográfia nem csak a fiatalokkal, hanem az idősebbekkel is foglalkozik, azzal, hogy minél jobbak legyenek az életkörülményeik – derült ki szavaiból.
Az eseményen felszólalt továbbá Mészáros János korábbi egészségügyi helyettes államtitkár, Bank Gyula Zsolt gerontológus, Bánóczki-Garas Mónika háziorvos, Devosa Iván mesterségesintelligencia kutató, Zubreczki Annna orvos-kutató, Párducz László, a Magyar Család és Nővédelmi Tudományos Társaság elnöke, valamint a Gál Ferenc főiskola rektorának, Kozma Gábornak is felolvasták üzenetét.
A kerekasztalt követően a Kereszténydemokrata Néppárt tartott jótékonysági vacsorát a Kígyósi Közösségi Házat üzemeltető Hit és Kultúra alapítvány támogatására, ahol fellépett a Kis-Mayossa tánccsoport, felszólalt Sági Lajos atya, a kígyósi közösség lelki vezetője és jótékonysági árverést is tartottak. A rendezvényen a körnékbeli politikusok, tisztviselők és egyházi vezetők is részt vettek.
Szabó Ákos (Magyar Gyógyítók)