Összesen 78 km hosszan bővül a pálya: olyan műszaki tartalommal, és olyan hosszúságban zajlik le a bővítés, amire még nem volt példa hazánkban.
Szeptember 22-én Bicske térségében az érintett öt szervezet közös sajtótájékoztatón számolt be az M1-es autópálya három hete zajló bővítéséről. Az MKIF Magyar Koncessziós Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. a hazai útépítés történetének legnagyobb autópálya bővítését végzi el az Építési és Közlekedési Minisztérium felügyeletével és támogatásával.
A beruházásban a tavaly ősszel indított előkészítő munkák után szeptember 1-től a növényzetének eltávolítása és az üzemi átjárók építése kezdődött meg.
A tájékoztatón elhangzott: az, hogy öt szervezet közösen tart sajtótájékoztatót a beruházásról, mutatja, hogy mennyire összetett és szerteágazó az M1 bővítése. A fejlesztés azért történelmi léptékű, mert olyan műszaki tartalommal, és olyan hosszúságban nem épült még soha autópálya bővítés, mint a most zajló projektben.
Az eseményen bemutatták az MKIF nagyméretű drónjait is, amelyek a jövőben jóval hatékonyabbá teszik majd a balesetek után forgalmi helyzetek kezelését, miután gyorsan a helyszíre érkezve azonnali adatokat szolgáltatnak az üzemeltetőnek. Ezek a drónok pontosan be tudják mérni példának okáért egy baleset helyszínét és a koordinátákat megoszthatják a rendőrökkel, illetve mentőkkel, akik gyorsabban és hatékonyabban tudják így elvégezni a feladataikat.
A hétfői sajtóeseményen Nagy Bálint, az Építési és Közlekedési Minisztérium közlekedésért felelős államtitkára; Németh Tamás, az MKIF Magyar Koncessziós Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. vezérigazgatója; Mikesz Csaba, a Magyar Közút Nonprofit Zrt. műszaki vezérigazgatóhelyettese; Váczi Viktor, a MÁV-csoport szóvivője; valamint Óberling József, rendőr ezredes ORFK Közlekedésrendészeti Főosztály főosztályvezetője számolt be a projekt állásáról.
A fejlesztésben az M1-es autópálya 78 km hosszan, az M0 és a 94-es km-nél található Concó pihenő között bővül 2x3 sávra. Emellett oldalanként egy-egy teljesértékű forgalmi sávként használható, ún. intelligens leállósáv is épül, amely baleset, munkavégzés vagy nagyobb forgalom idején megnyitható lesz a közlekedők számára, így akár 2x4 sávon is haladhat a forgalom Budapest és Győr között.
Nagy Bálint az ÉKM közlekedésért felelős államtitkára emlékeztetett: 2010-ben kevesebb mint 1300 km gyorsforgalmi úttal rendelkezett Magyarország, ma pedig ez a szám eléri az 1900 km-t. „Annak érdekében azonban, hogy ezt a fejlesztési ütemet még nagyobb fordulatra tudjuk kapcsolni, létrejött a koncessziós szerződés, amely eredményeként a következő években több mint 530 km útfelújítás fog megvalósulni, több mint 270 km új autópályát fogunk tudni építeni és nagyságrendileg ugyanennyi hálózatbővítés is meg fog tudni valósulni” – foglalta össze.
Ezt követően áttért az M1-es bővítésének projektjére is: emlékeztett, hogy ez egyik legforgalmasabb autópálya az országban. A teljes 160 kilométerén több mint 50 ezer jármű közlekedik naponta, és a legforgalmasabb részét képező a biatorbágyi térség esetében ez a szám több, mint 80-83 ezer jármű naponta.
"Ebből egy dolog biztosan látszik, hogy az M1-es autópálya kapacitását maximálisan kihasználjuk. Ebből látszik, hogy a következő lépés az pedig csak az, hogy egy út van előre, az pedig a fejlesztés" - fejtette ki.
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy az M1-es bővítése egy „nagyon nagy projekt és nagyon nagy lépés”: annak érdekében, hogy ezt a lehető legjobb módon tudják kivitelezni, különösen nagy hangsúlyt fordítanak a kommunikációra, erre kérték az MKIF-et is. A cég ennek megfelelően rendszeresen tájékoztat a projektről. A Facebook-oldalukon közzétett munkanaplókról és az M1-es projekt 13 nyelven elérhető, folyamatosan frissülő információs weboldaláról lapunkban mi is többször írtunk.
Németh Tamás az MKIF Zrt. vezérigazgatója először emlékeztetett:
Magyarország jelenlegi legnagyobb infrastrukturális projektje az M1-es autópálya bővítése: nem csak egy egyszerű sávbővítésről, hanem annál sokkal több és komplexebb beruházásról van szó. Hangsúlyozta: „ez egy átfogó infrastrukturális beruházási, fejlesztési programnak a kezdete, amely évtizedekre meg fogja határozni a magyarországi gyorsforgalmi autóúthálózat jövőjét.”
Rámutatott, hogy a bővítási munkák látványos részei szeptember elsejével indultak,
Kifejtette, hogy a bővítés előkészítése valójában már több mint egy éve zajlik és hozzátette: az előkészítő munkákról eddig is folyamatosan tájékoztatták a nyilvánosságot (ezeket a bejegyzéseket lapunkban is rendszeresen is szemlézzük - a szerk.).
A vezérigazgató felsorolta: ilyen volt többek között
Miután Németh Tamás felsorolta az új sávok számát és jellegét, illetve a kilométer adatokat, először hangsúlyozta: a bővítés alatt végig biztosítani fogják a kétszer kétsávos forgalmat mind a két irányba, tehát Győr és Budapest irányába is a teljes bővítés ideje alatt ez a kétszer két sáv az utazók rendelkezésére fog állni. Ezt követően a vezérigazgató további technikai részletekre is kitért:
Elmondta:
a koncessziós szerződés szerint az M0 Bicske közötti szakaszt 2028. augusztus 31-ig fogják megépíteni, a Concó-pihenőig tartó szakaszt pedig 2029. augusztus 31-ig fogják átadni.
A vezérigazgató szintén kiemelte: szeptember elsejétől egy külön, önálló információs weboldal indult magyar és 12 másik nyelven, hogy az utazóközönség számára minden tájékoztatás időben rendelkezésre álljon. Itt elérhetőek lesznek a terelési adatok, mint ahogy az is, hogy hol találhatóak a pihenőhelyek és a vészhelyzeti leállóblöket is külön megjelölik. Hozzátette, hogy ez az oldal már működik és az információk gyorsabb átadásában mesterséges intelligenciával is segítik.
Végül hangsúlyozta: az M1 bővítését az MKIF Zrt. jelentős saját önerőből és hitelből finanszírozza a magyar állammal kötött koncessziós szerződés alapján. Hozzátette: ezeket a munkákat az ÉKM felügyelete és ellenőrzése mellett végzik.
Rámutatott: a beruházás része annak a 10 éves projektnek, amely során a koncessziós társaság 2025 és 2034 között az M1-es mellett bővíti az M7-est és az M3-as autópályát és 279 kilométenyi új gyorsforgalmi utat is fognak építeni.
Végül előre megköszönte mindenkinek a munkáját, támogatását és az együttműködését, aki részt vesz a nem mindennapi fejlesztésben. Külön kiemelte: köszöni a munkatársainak, a cég partnereinek és a kormányzat képviselőinek a támogatását. Zárógondolatként a vezérigazgató egyúttal kérte a közlekedők együttműködését is, a közlekedési szabályok követését, illetve a türelmet is kérte az cég nevében: mint kifejtette, ez szükséges ahhoz, hogy a közlekedők, az építők és az üzemeltetők is biztonságban hozzáférhessenek a fejlesztés időszaka alatt minden nap a pályához.
Mikesz Csaba, a Magyar Közút Nonprofit Zrt. műszaki vezérigazgató-helyettese elmondta, hogy a felújítás idején a 7,5 tonnánál nehezebb tehergépkocsik nem hagyhatják el az autópályát, táblákat helyeznek ki ennek érdekében.
Váczi Viktor, a MÁV-csoport szóvivője pedig közölte, hogy az autóbuszos helyközi közlekedésben és a vasúti fővonalakon az elővárosi vonatok kapacitását növelték, ezzel segítik az autóról közösségi közlekedésre váltókat.
A rendőrség sebességmérési tapasztalatai azt mutatják, hogy a járművezetők továbbra sem számolnak a gyorshajtás kimagasló baleseti kockázatával.