Átadták a Dunaújvárosi Egyetem egyetlen megmaradt, helyi védettségű szocreál stílusú 6400 négyzetméteres főépületét, amelyet ZÁÉV Építőipari Zrt. szakemberei újítottak fel.
A Dunaújvárosi Egyetem (DUE) hallgatói létszáma az elmúlt években ugrásszerűen emelkedett, jelenleg 3300 hallgatója van az intézménynek. A DUE egyetlen megmaradt szocreál stílusú épületének modernizálását, nemcsak utóbbi tény sürgette, hanem az a célkitűzés is, hogy az utókor számára megőrizzék az épített örökséget és az energetikai korszerűsítéssel, csökkentsék az iskola fenntartásának költségeit.
A főépület felújítását a Dunaújvárosi Egyetemért Alapítvány megbízásából, az ArchiNEST Építész és Mérnökiroda Kft. tervei alapján, a nagymúltú ZÁÉV Építőipari Zrt. végezte el. A munkálatok 2023 nyarán kezdődtek el és tíz ütemre osztva készültek el. Ma ünnepség keretében is átadták a főépületet.
A jeles eseményen elmondott köszöntőjében Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter a magyar egyetemek küldetéséről beszélt. A tárcavezető kitért a Dunaújvárosi Egyetem térségben betöltött kulturális, tudományos és gazdasági szerepére is. Kiemelte, folyamatosan nő a felsőoktatásban tanulók száma és ebben a folyamatban egyre markánsabb részt vállalnak a vidéki, köztük a Dunaújvárosi Egyetem is, amely az elmúlt két évben megduplázta a hallgatói létszámát. Jelenleg 3302-en tanulnak az intézményben, a kétharmaduk műszaki, informatikai szakirányokon folytatja tanulmányait. A miniszter kiemelte, hogy az egyetem nemzetközi viszonylatban is egyre keresettebbé válik, - a hallgatók két százaléka külföldi - ami a képzés színvonalának és az itt megszerzett tudás versenyképességének köszönhető.
Az intézmény fenntartója, a Dunaújvárosi Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke, Süli János köszöntőjében kiemelte, hogy a megújult főépületben, a tornacsarnokkal együtt, akár 800 hallgató egy idejű oktatásának 21. századi körülményei valósultak meg. Majd az intézmény jövőbeli terveit ismertette, ezek közül kiemelte a sport és az egyetem régiót erősítő szerepét. Az elképzelések között szerepel - többek között - a várossal együttműködve, egy új sportcsarnok felépítése is.
András István, a Dunaújvárosi Egyetem rektora ünnepi beszédében felidézte, hogy a főépület az 1950-es évek eleje óta az oktatást szolgálja. Úgy fogalmazott: "A múltunk öröksége, a jövőnk szimbóluma is ez az épület."
Az intézményvezető kiemelte azt a példaértékű kapcsolatot, amely kialakult a régió polgárai, az ipari partnerek és az egyetem között. Ez a fajta nyitottság is hozzájárul ahhoz, hogy az intézmény immár 25 éve meghatározó szereplője a műszaki felsőoktatásnak.
Az eseményen jelen volt még többek között: Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára, Molnár Krisztián a Fejér Megyei Közgyűlés és a Dunaújvárosi Egyetemért Alapítvány Felügyelőbizottság elnöke és Mészáros Lajos a térség országgyűlési képviselője is.
Az egyetem egyetlen megmaradt szocreál épületének terveit 1952-ben Malomsoky József készítette el, a belső terek, -köztük az aula - kialakítása Minári Pálhoz köthető. Az L alakú épület különlegessége, hogy az előcsarnok félköríves vonalával kiemelkedik a főépület középtengelyében a homlokzatból. Ezen az épületrészen látható az eredeti címer, amely arra utal, hogy az 1951-53 között épített oktatási intézményben a hatvanas években a kohászati technikum működött. Majd évtizedeken át a Nehézipari Műszaki Egyetem Kohó- és Fémipari Főiskolai Karának, 2000-től pedig a Dunaújvárosi Főiskola hallgatói tanultak az épületben. Az intézmény 2016-tól már egyetemként képzi a jövő szakembereit.
Lényeges szempont volt a felújítás során, - ezért a városi főépítésszel is szakmai egyeztetések zajlottak - , hogy megőrizzék a helyi védettség alá helyezett épület külső karakterjegyeit és az aula eredeti belsőépítészeti megoldásait is.
A homlokzat felújítása egyike volt a különleges feladatoknak: a díszítőelemeket egyesével emelték le innen, majd a 2664 négyzetméternyi falfelület szigetelése után, visszahelyezték azokat. A sérült elemeket az eredetivel megegyező módon újragyártották.
A munka léptékét jellemzi, hogy összesen 471 új, vagy felújított nyílászárót építettek be az egyetem főépületébe, csak a homlokzaton 185 ablakot cseréjére került sor.
Lecserélték a tetőszerkezetet és annak héjazatát: 2700 négyzetméternyi felület kapott új cserép- és lemezfedést. A felújítás során szakmai kihívás volt az ún. Bohn födémek szakaszos rekonstrukciója, utóbbi a 20. század derekán volt elterjedt megoldás. A lényege, hogy a kerámia idomtesteket ritkított zsaluzatra állították, majd az elemek közötti réseket betonacél elhelyezése után kibetonozták.
A tetőcsere során építették be a tetősík ablakait és a bevilágítókat is, hogy az épület felső szintjén kialakított helyiségek is elegendő fényt kapjanak.
Az aula esetében megőrizték az eredeti karakterjegyeket. Ugyanakkor korszerűsítették a lépcsőházakat és felújították a hatalmas, több mázsás vascsillárokat. A megújult főépületben helyezték el a rektori hivatalt és a tanulmányi osztályt. Ezenkívül tornaterem, öltözők, tárgyalók, tanári szobák, valamint nyolc szemináriumi terem és öt nagy előadó található még itt.
A ZÁÉV szakemberei kívül-belül, a pincétől a tetőtérig korszerűsítették a 6400 négyzetméter hasznos alapterülettel rendelkező épületet. A projekt keretében a passzív hővédelmen kívül, megújuló energiát használó hőszivattyús- és hőcserélős légtechnikai berendezéseket telepítettek. Kicserélték az F épület teljes elektromos hálózatát, légtechnikai gépészetét és fűtésrendszerét is. A projekt része volt a korszerű informatikai és vagyonvédelmi hálózat kiépítése is.
Új hő- és vízszigetelést helyeztek el az épület pinceszintjének falain és padlóján. Ezt az épületrészt kívülről, szakaszos körbeásás után hőszigetelték. Ezen a szinten új térelosztást alakítottak ki: a büfét, a diákcentrumot és a szerverszobát itt helyezték el.
A projekt részeként új záportározó, szenny- és csapadékvíz-elvezető rendszer is épült. A főépület külső terei új térburkolatot kaptak és a kert is megújult. A beruházás 5,7 milliárd forintból valósult meg.