A Fehérvárcsurgói-víztározó kapacitását 3,45 millióról 6,55 millió köbméterre növelik szintén Fejér megyei cég kivitelezésében.
Jelentős projektbe fogott az Országos Vízügyi Főigazgatóság és a Közép-dunanántúli Vízügyi Igazgatóság: egy nettó 1,543 milliárd forint értékű projektben kulcsfontosságú fejlesztéseket végeznek el a Séd-Nádor-Gaja vízrendszeren, a Fehérvércsurgói-víztározó tó építményeit is fejlesztve a Mészáros és Mészáros Kft. kivitelezésében. A Környezeti és Energiahetékonysági Operatív Program (KEHOP) támogatásával megvalósuló fejlesztés indítórendezvényét csütörtökön tartották meg a beruházásál által javuló árvízbiztonsági Fehérvárcsurgóban.
A Séd-Nádor-Gaja-vízrendszer a Közép-Dunántúl legjelentősebb egybefüggő hasonló rendszere. A Gaja-patakon érkező víztömegek felfogására 1970 és 1979 között alakították ki Fehérvárcsurgón azt a tározót, amely megóvja a környéket és lakóit a túlzott vízterheléstől. Miután a klímaváltozás hatására vízrendszerben megnőtt a heves lefutású árhullámok gyakorisága és 2010-ben, valamint 2013-ban is ár- és belvízproblémák alakultak ki, most többek között
Ezekkel és más projektelemekkel 3,45 millióról 6,55 millió köbméterre növelik a tározó kapacitását, többek között erdei utakon is dolgoznak, a gátőrházon is építkeznek és a monitoring és üzemirányítási rendszert is kiépítik. A fejlesztés a tervek szerint 2020. szeptemberében készül el.
Az eseményen felszólaló Schmidtné Cser Viktória polgármester elmondta:
a környéken már egészen az antikvitás idején is építettek gátat a rómaiak
de a környék vízvédelmi létesítményei egészen a modern korban is fontos szerepet játszottak, merta most használatban levő víztározó már korábban megmentette Székesfehérvárt attól, hogy részben elöntse a víz.
Petrics Ákos, a Mészáros és Mészáros Kft. projektvezetője közölte: Fejér megyei székhelyű cégként örömmel és büszkén vállalják a megye fontos beruházásának kivitelezését. Elmondta: az is pozitívum, hogy helyben kamatoztathatja a vállalat másutt is megszerzett vízépítési tapasztalatát.
Ezt követően a beruházás folyamatáról kifejtette:
a kivitelezési folyamatokat megelőzően a Mészáros Kft. már 2018 augusztusa óta előkészítő feladatokat végez a vállalat,
melyek közé tartozik a tervezés, illetve az engedélyezési munka még szükséges része is. Ezzel együtt a terület lőszermentesítése és régészeti feltárások is zajlanak. Petrics Ákos kiemelte: összesen 11 munkaelemből áll majd a beruházás, ennyi fő feladatot lát el a cég. Beszédje végén kiemelte: nagyon reméli, hogy a projekt lezárásakor minden fél nagy megelégedéssel értékeli majd a fejlesztést.
Törő Gábor országgyűlési képviselő hangsúlyozta, hogy különösen fontos, hogy a helybeliek biztonságát növeli a fejlesztés. Hozzátette: a klímaváltozás idején a víztartalékokkal különösen fontos és előnyös hatékonyan gazdálkodni.
Csonki István a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság vezetője elmondta: 15 éve fogalmazták meg először, hogy a komplett vízrendszerrel kapcsolatban cselekedni kell és ez a feladat még a most megvalósulónál is nagyobb. Miközben bizonyos részek megvalósultak és megvalósulnak a szükséges beruházásokról és a most zajló beruházás is nagyon fontos, még más fejlesztések is kívánatosak és várhatóan sor is kerül rájuk – derült ki szavaiból.
A Nemzeti Atlétikai Központ komplexumában a Stadionpark és a Panoráma Sportpark nyújt szabadidős programra lehetőséget.